00903122138435 info@tzd.org.tr

Teknisyen ve Tekniker İstihdam Sorunu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na 2003 yılından beri toplu olarak Teknisyen ve Tekniker alımı yapılmadığını önceki dönemdeki Bakana ve en son görüşmemizde Sayın Fakıbaba’ ya  ilettik. 2018 yılı Ocak ayından beri dillendirilen 3500 kişilik teknik eleman istihdamı söylentilerinden yola çıkarak araştırmamızın sonucunda Lisans düzeyinde eğitim alan meslek gruplarına yönelik çalışmalar yapıldığını öğrendik. Görüşlerimiz sonucunda teknisyen ve teknikerlerin de istihdam edilecek personel arasına eklenmesi konusunda Personel Genel Müdürüne talimat verildi. Müsteşar Yardımcısı ve Personel Genel Müdürüyle görüşmemiz sırasında da bu konu teyit edildi. Bu konu ile ilgili olarak Maliye Bakanlığından gelecek kadro tahsisi beklenmektedir.

Bilindiği gibi en son çıkan ve 5996 sayılı Bitki Sağlığı ve Gıda Talimatında ara/aranan meslek grubu çalışanlarımız iç denetim olarak bilinen tazminattan mahrum edilmişlerdi.

Bu haksızlığın giderilmesi ve eşit işe eşit ücret ilkesinin uygulanması talebimizi Bakan’dan sonra ikinci derecede sorumlu makama taşıdık. Ancak, denetimi yapacak elemanların Lisans düzeyinde eğitim alması gerekir mantığı egemen olduğu için halen olumlu bir yanıt alabilmiş değiliz. Bu konudaki görüşlerimiz ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.